Knižné trio na letné čítanie. Inšpiruj sa ním

Leto je ako stvorené na čítanie na dovolenke alebo niekde pri vode, terase alebo kdekoľvek, kde práve si a máš kopu času a chuť sa niečo dozvedieť. V tomto článku ti dám tri tipy na knihy, ktoré podľa mňa stoja za prečítanie, ak ťa zaujíma oblasť zdravia, športu, ale z určitej časti aj sebapoznania. Tak poďme na to.

David Epstein – Športový gén

Či už si športovec alebo nie, tak v tejto knihe od amerického športového novinára Davida Epsteina nájdeš to svoje. Ako už z názvu vyplýva, kniha sa zaoberá genetikou. Aj keď kniha je plná faktov z tejto oblasti, ktoré tak z nej miestami robia encyklopédiu, pri čítaní sa v tom nestratíš. Je to písané veľmi pútavo aj vďaka rôznym informáciám, čo všetko môže vplývať na celkový výkon športovca. Okrem toho Epstein až do konca drží čitateľa v napätí, či teda existuje tzv. športový gén alebo je to len o legendárnych 10 tisíc hodinách tréningu, alebo je všetko inak. Mne táto kniha dala možnosť zistiť viac o takpovediac mojom tipe športovca. Tak ak aj ty chceš odpoveď aj na túto otázku, určite sa oplatí poobzerať po tejto knihe. Slovenskú verziu nájdeš TU.

Scott Carney – Čo nás nezabije

Ak si zabrdol alebo zabrdla 🙂 do športovej genetiky vďaka Epsteinovi a svoj výkon by si chcel dostať na ďalší level alebo prekonať svoje limity, tak kniha od Carneyho môže byť druhá v poradí. Jeho kniha ti poodhalí benefity nielen otužovania, ale aj správneho dýchania. Narozdiel od prvej knihy, táto je písaná voľnejším štýlom. Nezaťažujú ťa tak rôzne vedecké frázy alebo štúdie. Je to aj kvôli tomu, že Carney opisuje svoju vlastnú skúsenosť s ľadovým mužom Wim Hofom, známeho práve vďaka jeho tzv. Wim Hof Metóde posilňovania zdravia prostredníctvom otužovania, dýchania a nastavenia mysle.

Autor Hofa opisuje ako istého šarlatána a tak sa Carney rozhodol vyskúšať na vlastnej koži jeho metódu. V knihe sa zaoberá aj prekážkovými behmi (OCR), ktoré sa rozhodol vyskúšať. Tu podrobne opisuje svoje pocity najmä pred pretekmi, s ktorými som sa stotožnil aj ja 😉 Ak teda chceš zistiť silu ľadu a dýchania na zdravie alebo ťa láka prekročiť svoju zónu komfortu tak táto kniha ti o tom veľa napovie. Nájdeš ju TU.

Matthew Walker – Prečo spíme

Myslím, že táto kniha nebola viac aktuálna ako v súčasnej dobe. Všetci chceme byť v súčasnosti až extrémne produktívni, pracujeme dlho do noci, ráno po pár hodinách spánku sa prebúdzame ako trosky a tak lejeme do seba litre kávy. Jednoducho celé zle. A popri tom stačí si len dopriať kvalitný spánok a zbavili by sme sa nielen nedostatku energie počas celého dňa, ale aj rôznych fyzických a dokonca aj psychických chorôb. Kniha ide skutočne do hĺbky. Pri jej čítaní budeš určite prekvapený/á na čo všetko má vplyv spánok ako aj to, čo všetko ovplyvňuje spánok samotný.

Len načrtnem, že spánok má na svedomí nielen to, čo zjeme, ako sa cítime, ale ovplyvňuje aj našu pamäť, kreativitu či učenie sa nových zručností. Okrem týchto a ďalších vplyvoch spánku na náš organizmus, Walker radí ako si vylepšiť spánok. Ak sa teda chceš (konečne) vyspať do ružova, tak siahni po tejto knihe. Nájdeš ju TU.

Hoci každá z týchto kníh je z iného súdka, spolu vytvárajú obraz o tom, akí sme a akí môžeme byť. Zatiaľ čo v knihe Športový gén možno prídeš na to, čo ťa charakterizuje na športovom poli, tak kniha od Carneyho a Walkera ti môže pomôcť ako zlepšiť nielen svoj športový, ale aj psychický výkon a zvládať tak lepšie nástrahy dnešnej doby. Tak dočítania priatelia 🙂

Zdieľaj článok aj s ostatnými: