Môže byť dovolenka stimulom pre lepší športový výkon?

Snáď každý kto to so športom myslí vážnejšie a neberie ho len ako „víkendový“ oddych vie, čo je pre dosahovanie výsledkov dôležité. Je to pravidelnosť. Ale aj výkonnostní či profesionálni športovci sú len ľudia a čas od času aj ich „postretne“ dovolenka. A práve taký týždňový výpadok naruší spomínanú pravidelnosť.

Netreba to však brať ako tragédiu. Veď taký oddych od cvičenia je dobrý, dokonca až nevyhnutný. Treba dopriať oddych unavenej nervovej sústave od ťažkých tréningov a rovnako pauzu privítajú aj zničené svaly.

Ako na to v čase dovolenky?
Keďže som cestoval k moru, kde som si chcel hlavne oddýchnuť, ale nechcel som vypadnúť z tréningového tempa, pred odchodom som zvolil tzv. superkompenzáciu. Túto metódu tréningu zvyknem občas zaraďovať. Najmä v období dovolenky, kedy mám viac času na cvičenie a ako aj na regeneráciu, o tom ale neskôr. No tentoraz som to zvolil ešte pred voľnom, keďže som tušil, že na dovolenke toho pohybu nebude toľko, koľko by som chcel. A čo je to superkompenzácia? V skratke ide o navýšenie tréningových jednotiek na istý čas. Zvyčajne to je na týždeň, no niekto zvláda aj dva. Počas obdobia 1-2 týždňov zvýšiš objem tréningov, intenzity či použitej váhy. Môžeš teda v rámci jedného dňa odcvičiť dva tréningy alebo tréning odmakáš s väčšou intenzitou ako zvyčajne či použiješ vyššie váhy alebo zdvojnásobíš počet sérií. Telo tak dostane nový stimul pre rast.

Je tu však zopár „ale“
V knihe Tréning väzňa jej autor píše, že od tréningu k tréningu by si sa mal cítiť silnejšie. S tým súhlasím. Tak by to malo byť vždy alebo aspoň po väčšinu času v príprave. Superkompenzácia je však o trochu iná. Po ťažkých, niekedy až dvojfázových tréningoch, sa budeš cítiť tak zle ako ešte nikdy. Môže sa ti zhoršiť spánok, regenerácia a na tréningy sa ti veľmi nebude chcieť ísť. Bude to spôsobené práve tou väčšou dávkou tréningov a na tie si telo ťažšie zvyká. Pamätaj ale, je to len dočasné.

Rovnako aj prvé dni voľna po superkompenzácii budú horšie. Telo sa musí vysporiadať s tou tréningovou náložou. Postupne sa však začne spamätávať a metabolizmus bude pracovať na plné obrátky. To ale neznamená, že sa počas dovolenky spustíš úplne a odmakaná superkompenzácia bude tvojou výhovorkou. To aby si stále ostal na tréningovej vlne podporíš aj vhodnou stravou. Jasné, dopraj si nejaké tie dovolenkové úlety – sladké, slané, pivo, alkohol, zopár drinkov – ale snaž si udržať stravu čistú a zdravú. Najmä pri pobyte pri mori to nie je žiadna veda. Vo väčšine prímorských miest je kuchyňa ľahká, plná rýb, chudšieho mäsa, zeleniny a ovocia. Tak si to dopraj. Nezabúdaj však ani na suplementáciu. Ja som si pribalil magnézium. Nielen pre lepší spánok, ale aj ako prevencia pred kŕčmi, ktoré sa môžu objaviť pri pobyte pri mori.

Na pohyb nezabudni úplne
Hoci si svoje odmakáš pri superkompenzácii, počas dovolenky nezabudni úplne na pohyb. Aj keď hlavným cieľom dovolenky je oddych, svoj plynulý návrat do normálneho tréningového procesu zlepšíš ak si dopraješ pozvoľný pohyb v rekreačnom tempe. Dopraj si prechádzky. Okrem toho, že spoznáš nové miesta, rozhýbeš aj telo, ktoré si pri vychádzkach ešte lepšie oddýchne. Máš možnosť požičať si bicykel? Neváhaj ani sekundu a nasadni na neho a vyraz. Si pri mori? Super, daj sa do plaviek a choď plávať. Bicykel a plávanie nebudú len dobrým ľahším tréningom, ale ak je tvojou prioritou beh či posilňovanie, tak tieto dve aktivity sú skvelými kompenzačnými cvičeniami. Uvidíš, telo sa ti odvďačí lepším výkonom a po príchode z dovolenky môžeš znova pokračovať v tréningu tam, kde si skončil, a to bez straty svalovej hmoty, sily či nabratí nejakého tuku navyše.

20180802_113043-150x150-8105496 20180802_140516-150x150-2355802 38504313_2060505517598943_7653441269737193472_n-150x150-4863551 Tagged dovolenka, pohyb, superkompenzácia