UPDATE: Piesne, ktoré ma dostanú alebo čo dokáže hudba

Nech si už mal deň akýkoľvek, tak mi dáš za pravdu, že jedným a niekedy jediným spôsobom ako si zlepšiť náladu je počúvanie obľúbenej hudby. Každý z nás má v sebe akoby zakorenené, že ak si chce zlepšiť náladu alebo prísť na iné, lepšie myšlienky, tak si dopraje dávku dobrej hudby. Zopár príkladov máš uvedených dole. Pozrime sa ale na hudbu z tej vedeckej stránky, kde nesie názov muzikoterapia.

Čo je muzikoterapia

Vedecké publikácie ju definujú ako liečebnú metódu, ktorá sa pokúša pomocou hudby priaznivo ovplyvniť psychický a fyzický stav človeka. Účinky hudby pomáhajú pri prekonávaní depresií, úzkosti, stresu alebo nespavosti. Dokonca môže priaznivo pôsobiť na srdcový rytmus, krvný tlak, dýchanie, motoriku a podobne. Toto všetko však začína v mozgu. Pri počúvaní obľúbenej hudby začne mozog vyplavovať do tela viac dopamínu, ktorý je zase prekurzorom serotonínu – hormónu šťastia. Hudba tak mení chemické zloženie v tele.

Dobre, čo s tým?

Dopamín, serotoním, chemické zloženie tela. To znie možno pre niekoho dosť vedecky. Ako to teda zjednodušiť? Urob si malý test. Pusti si svoju obľúbenú pieseň a všímaj si aké pocity a myšlienky v tebe táto hudba vyvoláva. Určite to bude niečo pozitívne, nemám pravdu? Ak si ale pustíš nejakú melancholickú pieseň, len ťažko ťa ovládnu príjemné pocity a pozitívne myšlienky. Tu teda dostáva zmysel jednoduchá rovnica. Obľúbená hudba navodzuje príjemné pocity. Tie sú spojené s pozitívnymi myšlienkami, ktoré vedú k pozitívnym činom a z nich sa stávajú pozitívne výsledky. Funguje to však aj naopak. Avšak z negatívnych pocitov a myšlienok, nikdy nebudeš mať pozitívny výsledok.

Z toho vyplýva, že svoju náladu si vieme vedome meniť. A ak vieme ovplyvňovať svoju náladu, vieme ovplyvniť aj svoje správanie, myslenie a v konečnom dôsledku aj výsledky. Hudbou si tak dokážeme programovať vlastné JA. Ovplyvňovať to, ako sa chceme cítiť, myslieť. Možno si sa teraz nedozvedel nič nové a všetko toto ti bolo známe. Ale aj to využívaš? Túto skutočnosť som poznal aj ja. No, nie vždy som to využíval. Keď som mal zlú náladu, tak som automaticky nemal chuť počúvať pozitívne tóny, ktoré by ma dobili energiou. Postupom času som im ale dal možnosť a, čuduj sa svetu 🙂 nálada sa mi zmenila. Od tej doby nie je dňa, kedy som bez hudby, ktorá ma nakopne tým pozitívnym smerom. Zopár (známych) príkladov máš uvedených nižšie…

Ráno, 6:20 a mne sa paradoxne dobre vstáva. Som naštartovaný na poobedňajší tréning po práci, no…A je to tu, dovlečiem sa domov, na cestu z práce sa akosi nepamätám, a teraz tréning. Človek má vtedy tri možnosti – vykašle sa na to, šibne do seba nejakú predtréningovku – čo mne nie je po vôli – alebo sa naštartuje iným dopingom, hudbou.

To, že hudba dokáže ovplyvniť naše pocity, naštartovať a motivovať nás, dokazujú aj rôzne vedecké štúdie. No skúsenosti sa získavajú vyskúšaním teórie v praxi. A v prípade hudby to platí. A čo ma naštartuje, keď sa mi nechce trénovať?

Toto…

Táto pieseň má skvelý začiatok. Je pomalý, čo pri nedostatku energie navodí pohodu. Rovnako je už od prvých slov chytľavá, takže zlepšenie nálady hrozí na 200%.

Ďalšia taká hudobná predtréningovka pochádza z čias dávno minulých. Nie doslova, ale nemecká skupina Faun hrá práve takýto štýl hudby. Od nich je pre mňa ako odrazový mostík toto…

Dobre, naštartovaný som, čo si dať do uší na tréningu? Popravde, hudbu pri cvičení veľmi nepočúvam, no niekedy sa mi žiada. A keď, tak nech to stojí za to. Jednou z nich je aj pieseň z filmu Never back down, od Fort Minor – Remember the name. Rovnako dobrá nakopávačka je aj od Eminema – Till I Collapse.

Osvedčil sa mi aj rock. Tento štýl veľmi nepočúvam, ale táto ma dostala. Tiež ma dobre nakopne pri silovom tréningu. Je aj celkom dlhá, takže odcvičiť pri nej pár sérií nie je problém 🙂

Na ťažké váhy sa mi osvedčila aj notoricky známa od skupiny producentov filmových trailerov Two step from hell – Strenght of Thousand Man.

Paradoxne, keď cvičím na gymnastických kruhoch, hrazde a bradlách, mám chuť na úplne inú hudbu ako pri silovom tréningu. Vtedy preferujem filmovú hudbu. Skladby sú dlhšie, nie sú také dynamické plné rôznych prechodov, čo mi pri gymnastike vyhovuje, keďže tu je dôležité sústrediť sa. Pri tomto tréningu sa mi osvedčila hudba z filmu Batman, Transfomerov, ale aj od spomínaných Two step from hell.

Po drilovačke na tréningu sa žiada cooldown. Vtedy si dám do uší pohodovejšiu muziku. V playliste tak mám klasiku od Normana Greenbauma – Spirit in the sky alebo od Claptone – No Eyes či Awolnation – Sail.

No a keď príde ten pretekový deň, tak tam nemôže chýbať táto…

Spartan sa môže začať!