Plastové fľaše a ich vplyv na naše zdravie

Takmer všetci ich nosíme so sebou. Veď sú ľahké, nerozbitné, celkom aj spratné a keď ich nepotrebujeme alebo z nich vypijeme všetko čo obsahovali, tak ich jednoducho skrčíme a odhodíme. Reč je o plastových fľašiach, ktoré plnia regály obchodov, nám tašky a ruky. A hoci pri výbere nejakého nápoja siahneme skôr po nich ako po ich takpovediac staršiemu bratovi – skle, nie sú až také vhodné pre naše zdravie. Poďme sa teda pozrieť aký vplyv majú na náš organizmus.

Ruku na srdce, pozrieš sa pred tým ako si zoberieš plastovú fľašu svojho obľúbeného nápoja na jej spodok? Asi nie, že? A prečo sa ťa to pýtam? Práve tam sa nachádza „svätý grál“ plastového obalu. Dobre, ale aj keď si to pozrieš, tak na dne fľaše nájdeš zopár „náhodných“ písmen, nad ktorými sa týči trojuholník s nejakým číslom. A presne toto je podstatné. To, čo dané písmená a čísla znamenajú sa dozvieš v tomto článku.

Tých označení je na trhu s plastovými fľašami viac než dosť. Tak poďme na to. Asi najčastejším označením, s ktorým si sa stretol a ktoré poznáš je označenie PET s číslom 1 v trojuholníku. Toto označenie je bezpečné iba pri jednorázovom použití a používa sa pre väčšinu balených stolných vôd. Preto nie je rozumné tieto fľaše používať napríklad na pitie do fitka a opakovane vymývať a používať. Pri opakovanom použití začínajú uvoľňovať antimon (tažký kov) a endokrinné disruptory (phtalát). Súčasne by sa nemali ani ponechávať na slnku alebo v príliš veľkom teple, kedy sa uvoľňovanie antimonu a phtalátov objavuje vo zvýšenej miere. Ak si práve zahodil takúto plastovú fľašu, tak poďme ďalej na označenie 2 (HDPE), 4 (LDPE, mikroténové sáčky) a 5 (PP), ktoré je z hľadiska používania bezpečné. Ak teda plastová fľaša má na svojom dne takéto označenie, tak medzi plastmi máš vyhraté, hoci umeliny nie sú práve to najlepšie, nech už ide o akékoľvek, s týmto označením sú najbezpečnejšie a najšetrnejšie k nášmu zdraviu.

Na trhu sú najpoužívanejšie ešte ďalšie tri druhy plastov. Tak si ich predstavme. Označenie 3 (PVC), teda Polyvinyl chlorid. Takéto obaly sú najviac toxické, pretože obsahujú spomínané phtaláty. Paradoxom je, že sa aj tak niekedy používajú k výrobe fliaš na pitie. Polystyren – PS s označením 6, určite poznáš. Ten sa používa pri výrobe CD a DVD aj pri molitanových výplniach a dokonca aj ako kelímky na pitie, ktoré obsahujú toxické látky (bromované spomalovače horenia: karcinogén benzen, styren a butadien), ktoré sa vylučujú po celú dobu svojej existencie.

Predchádzajúce dva druhy plastov budili hrôzu, tak ten posledný to trocha vyváži. Ten nesie trojuholníkové označenie 7 a písmeno O. Toto označenie je pre širokú skupinu iných druhov plastov kam patria i polykarbonáty, ktoré pokiaľ nie sú označené BPA FREE tak BPA obsahujú. Opäť paradoxne sem spadá veľké množstvo športových fliaš. Pokiaľ teda tvoja športová fľaša, ktorú si berieš na tréning alebo si z nej dopraješ svoj obľúbený proteín nemá označenie BPA FREE, tak by si sa s ňou mal rozlúčiť a nepoužívať ju.

Ako si sa mohol dozvedieť, označenia na dne fliaš majú svoj význam. Teraz by si to už mal mať v malíčku a pri najbližšej návšteve potravín alebo pri kúpe najmä svojej športovej fľaše na tréningy si skontroluj z akého plastu je vyrobená. Tvoje telo sa ti časom určite poďakuje 😉

Zdieľaj článok aj s ostatnými: Tagged označenie, plastové fľaše, zdravie